Plemeno Suffolk

Toto plemeno oviec sa vyznačuje polojemnou krátkou vlnou a čiernou hlavou. Vďaka svojim
dobrým úžitkovým vlastnostiam sa hodí ku kríženiu skoro so všetkými plemenami oviec. Suffolky sú rozšírené už po celom svete a každý typ môže mať iné sfarbenie a telesnú stavbu napr. anglické, nemecké, americké, austrálske, atď.

Hlavný cieľ chovu plemenných zvierat je produkcia baranov používaných v čistokrvnej plemenitbe ako aj ich použitie pre úžitkové kríženie pre produkovanie ťažkých, dobre stavaných jahniat s
kvalitným mäsom.

Vznik plemena

Plemeno suffolk vzniklo krížením baranov southdown s norfolskými ovcami. Jahňa vyprodukované týmito dvoma plemenami malo oveľa lepšie úžitkové vlastnosti ako obe plemená.

Plemeno southdown bolo popisované ako veľké ovce bez rohov, s tmavou hlavou a končatinami, s jemnými kosťami a malým krkom. Avšak tieto ovce mali výrazne svalnatý chrbát a stehná.

Norfolské plemeno tvorili tvrdé a drsné ovce. Pochádzajú z náhorných plošín v oblasti Suffolku, Norfolku a Cambridge. Tieto miesta sa vyznačujú drsným podnebím a zlou kvalitou pastevného porastu. Norfolky sa popisovali ako ovce s dlhými svalnatými končatinami, dlhými telami, ktorých telesná stavba vyznačovala aktivitu a silu.

V roku 1886 v Anglicku založili English Suffolk Society. Registrovali chovné zvieratá a určovali ďalší vývoj plemena Suffolk. Plemeno si udržalo všetky pôvodné dobré vlastnosti oboch východiskových plemien. Suffolky majú skvelú mäsovú úžitkovosť a výborné materské vlastnosti, sú pokojné, nenáročné a veľmi odolné.

Stavba tela

Ovce plemena Suffolk sa vyznačujú robustnou stavbou tela. Dokážu veľmi účinne premeniť potravu na kvalitné mäso. Je to tak vďaka širokému, dlhému telu a priestrannému hrudníku. Plemeno Suffolk je vhodné aj do drsnejších klimatických podmienok podhorských oblastí.

Hlava

Hlava má byť čierna, bez rohov, bez vrások, nezarastená vlnou, len s jemnou čiernou srsťou a výrazne oddelená od krku pokrytého vlnou. Partie nosa by mali byť dlhé s výrazným klabonosom. Široko posadené čeľuste, pravidelne usadené bez chýb hryzu. Dlhé uši sformované do rolky, natočené dopredu a dolu ku kútikom úst. Oči by mali byť jasné a tmavé, nevykrivené. Pekná hlava Suffolka zvýrazňuje aj ďalšie časti jeho tela.

Krk a plecia

U bahníc by mal byť krk stredne dlhý a dobre osvalený, u baranov kratší a výraznejšie osvalený. Dlhé, strmšie a veľmi dobre osvalené plecia zvýrazňujú objem. Hladko prechádzajú z krku a napájajú sa na objemný hrudník. Hladké spojenie zabezpečuje bezproblémové bahnenie.

Hrudník

Valcovitý, hlboký, široký a priestranný hrudník, ktorého rozmery by sa smerom k poslednému rebru nemali zužovať. Vďaka kapacite hrudníka dokáže prijať veľké množstvo pastevného porastu a zároveň niesť v maternici 2 a viac jahniat. Takýto priestranný hrudník napomáha k dlhovekosti a zdraviu zvieraťa. Nevýrazný kohútik je krytý dobre vyvinutým kápovým svalom.

Chrbát, bedrá a zadok

Široký, dlhý a rovný chrbát by mal byť od krku po chvost výrazne osvalený. Široké rebrá by mali ohraničovať hlboký priestor brušnej dutiny. Bedrá by mali byť tiež široké, hlboké a dlhé.
Takáto stavba tela ukazuje na mäsitosť a kvalitu mäsa. Kvadratický, dlhý a mierne skolený zadok, v sedacích hrboľoch široký a výrazne osvalený.

Panva a stehno

Široká panva by sa mala rovnať minimálne tretine výšky bahnice. Šírka panvy napomáha bezproblémovému bahneniu. Chvost so širokým a pevným koreňom je prirodzene dlhý asi ⅔ výšky tela a je možné ho skrátiť. Široké, hlboké, oblé a svalnaté stehná spolu s dobre utváranými a svalnatými vnútornými stehnami. Stehno musí byť dobre osvalené kvôli najvyššej výťažnosti mäsa z jatočného trupu. Zároveň sú aj ukazovateľom mäsitosti zvieraťa.

Končatiny a paznechty

Končatiny by mali byť široko postavené, silné a rovné. Sú čierne až po zápästia a päty, neobrastené vlnou. Hrudné končatiny by nemali smerovať do strán, ale zvisle pod zviera. Spenky by mali byť krátke, pevné, silné a smerovať by mali mierne šikmo ku kopytám. Tie by mali byť pigmentované a sfarbené do čierna s kvalitnou rohovinou. Suffolky sa pohybujú ladne, dlhými krokmi. Predné končatiny sa hýbu v užšej dráhe ako zadné. Korektné končatiny zabezpečujú suffokom pohyblivosť a zdravie. Rovnako prispievajú aj k atraktivite zvieraťa. Správne kopytá zaisťujú odolnosť voči infekciám vnútorných štruktúr, ktoré spôsobujú krívanie.

Vlna, koža, brucho

Plemeno by malo mať hustú, bielu vlnu bez tmavého vlákna. Jahňatá sa rodia čierne a do pol roka vlna zmení farbu na bielu. Prirodzená dĺžka vlny je 7-10 cm, vlna je polojemná, sortiment B-BC. Vlna horšej kvality sa nachádza na bruchu. Končatiny by mali byť ovlnené len po zápästie a po spojnicu uší.

Pohlavný výraz, reprodukčný aparát a vemeno

Pohlavný výraz vyjadruje pohlavný dimorfizmus. U ročných baranov by mal byť obvod miešku minimálne 35 cm. Barani by mali mať hladké, súmerné semenníky s dobre vyjadrenými nadsemenníkmy. Laktujúce bahnice by mali mať vemená dobre vyvinuté, v polovaječnom tvare položené na brušnej dutine vo veľkosti polovice ananásu. Cecky by mali byť stredné dlhé t.j. 4-6 cm. Bahnice by mali mať priestrannú panvu, ktorá zabezpečí bezproblémový pôrod. Pošvy majú mať zodpovedajúci tvar a veľkosť bez morfologických zmien. U oviec a baranov je najdôležitejší dobre vyvinutý pohlavný aparát. Chov suffolkov má vyznám len vtedy ak je baran plodný a bahnice sú schopné počať, porodiť a vychovať aspoň 2 jahňatá.

Máte otázku? Kontaktujte nás!

Telesné rozmery

Kohútiková výška 70 cm
Výška v krížoch 68 cm
Dĺžka tela 100 cm
Obvod hrudníka 130 cm
Obvod metakarpu 12 cm
Obvod metatarzu 15 cm
Hmotnosť 85 kg (60 – 100 kg)
Kohútiková výška 80 cm
Výška v krížoch 78 cm
Dĺžka tela 110 cm
Obvod hrudníka 150 cm
Obvod metakarpu 15 cm
Obvod metatarzu 20 cm
Hmotnosť 120 kg (90 – 160 kg)

Vyraďujúce chyby

 • malé semenníky (obvod menší ako 35 cm v 12 mesiacoch veku)
 • kryptorchizmus (nezostúpený semenník)
 • dopredu zužujúca trojuholníková papuľa
 • hermafroditizmus
 • trieslová prietrž

Diskriminujúce vady (negatívne pôsobia na zdravie a telesné funkcie)

 • rôzne končatinové vady
 • malé, ploché a extrémne mäkké spenky
 • predkus presahujúci 1 cm a podkus presahujúci 0,5 cm
 • príliš veľké alebo zle osadené a formované cecky
 • visiace vemená a vemená s nízkou laktáciou
 • veľké množstvo čierneho vlasu v rúne
 • biele fľaky na čiernych častiach tela
 • malý obvod hrudníka
 • vonkajšie morfologické vady pošvy
 • chyby viečok (ektropium, entropium)
 • vyskočená pošva alebo konečník
 • rohy
 • kravský postoj

Kontaktujte nás

Hľadáte odpoveď na vaše otázky alebo potrebujete poradiť? Podporu máte vždy na dosah. Ak sa chcete dozvedieť viac, prosím kontaktujte nás…

KONTAKTUJTE NÁS