Začiatok

Vyštudoval som zootechnickú špecializáciu na nitrianskej alma mater. Chovu hospodárskych zvierat sa spolu s mojim otcom venujem už 20 rokov. Aj keď väčšinu svojej praxe som sa venoval chovu hovädzieho dobytka, od roku 2011 sme sa pustili do chovu oviec mäsových plemien. Za našu snahu sme boli ocenení prvým miestom v súťaži NAJ slovenský chov medzi stádami mäsových plemien oviec.

Hospodárstvo

Hospodárime v osade Mlynárka na 65 ha poľnohospodárskej pôdy. Väčšiu časť výmery tvorí orná pôda, ktorá slúži ako zdroj krmovín pre chov zástavového dobytka, oviec a dojníc. 4 ha tvoria lúky a pasienky, ktorých výmeru plánujeme v budúcnosti rozšíriť.

Náš cieľ

Keď sme sa rozhodli pripojiť k chovateľom mäsových plemien oviec, zvolili sme si plemeno suffolk. Základné stádo sme kúpili od pána Jaroslava Roziaka pri Zvolene. Začínali sme s 8 bahnicami a 7 jahničkami. Pre suffolk sme sa rozhodli nie len preto, že nám bolo plemeno sympatické a hlavne pre možnosť celoročného chovu na pastve a jednoduchú starostlivosť oň.
Po vstupe do rebríčka súťaže NAJ slovenský chov, sme hneď v prvom roku obsadili prvé miesto v rámci stád mäsových oviec. O rok sme si triumf zopakovali vďaka súhre vysokej plodnosti (v oboch rokoch 185,7%) a korigovanému dennému prírastku živej hmotnosti jahniat (vysokému 367g, resp. 355g) v kontrole úžitkovosti vykonávanej PS SR, š.p.

Zdravie

Príroda

Čistota

„Chov hospodárskych zvierat je zručnosť, ktorá sa v rodinách dedí. Svedectvom toho je aj naša farma.“

Pavol Gonda

Kontaktujte nás

Hľadáte odpoveď na vaše otázky alebo potrebujete poradiť? Podporu máte vždy na dosah. Ak sa chcete dozvedieť viac, prosím kontaktujte nás…

KONTAKTUJTE NÁS